Jak to začalo - klobouk paní Jarmily
Do Dopravního podniku města Ostravy národního podniku jsem nastoupil v roce 1971 do mzdové účtárny. Já, kluk z učitelské a k tomu z věřící rodiny. U nás doma nebylo možné beztrestně použít ani český výraz pro exkrement a zde mne čekaly výrazy hodné havířů oslavujících v Harendě vyfárání ze šichty. Mzdové účetní se totiž rekrutovaly z valné části z bývalých průvodčích, o kterých obdobně profesně připravená personalistka řekla: "Mařenko, ty hezky píšeš, půjdeš do mzdovky". A Mařenka šla - bylo to terno, stala se úřednicí, i když z třídního hlediska druhořadým občanem. Velmi zajímavý úkaz - v socialistické společnosti byl prvořadým člověkem dělník, mezi které se řidiči i průvodčí řadili, nicméně většině to nebránilo ve snaze dostat se do teplé kanceláře. Tyto úřednice si s sebou ale přinesly výrazivo z vozu, a nehodlaly na něm nic měnit. Samozřejmě, netýkalo se to všech, z dnešního pohledu mi ale tehdejší osazenstvo mzdovky připadá poněkud panoptikálně. "Strany" /tak se říkalo zaměstnancům, kteří si přišli do mzdovky něco vyřídit/ a mzdovačky oddělovala natažená šňůra, za kterou vyřizující zaměstnanci nesměli. Když jsem se ptal, proč, tak mi řekli, že to je proto, že na jednu kolegyni kdysi, zřejmě ze služebního zimního kožichu vyřizujícího zaměstnance, skočila blecha. Ale to písmo - to měly všechny krásné - číslo jako číslo, písmeno jako písmeno. A ono to bylo nutné - mzdy se zapisovaly do propisovací knihy, ve které bylo mnoho políček, jež bylo nutné krasopisně vyplnit a pak sečíst. A moje písmo jako přecvičeného leváka - raději nemluvit.
Je třeba ale říct, že částečně jsem byl již obrněn, protože jsem si několik let předtím přivydělával o prázdninách jako průvodčí, a tak jsem se už tak často nečervenal. Čekalo tam na mne ale jiné pokušení, a to časté oslavy, kdy důvod k oslavě se vždy našel - jmeniny, narozeniny, první den v týdnu, prostřední den v týdnu, poslední den v týdnu, příchod po dovolené, odchod na dovolenou, první máj, devátý květen, VŘSR (pro mladé Velká říjnová socialistická revoluce), získání odznaku Brigáda socialistické práce, získání odznaku Vzorný pracovník, Zasloužilý pracovník, vítězství v socialistické soutěži, 50 let věku, odchod do "zaslouženého" důchod atd., atd. Práce ve mzdové účtárně měla jednu nepříjemnou vlastnost, o které jsem se již zmínil - zaměstnanci si občas potřebovali ve mzdovce něco vyřídit. Tudíž nebylo možné, aby se opili všichni. A tak vždy musel zůstat alespoň někdo střízlivý, aby neodbytnou "stranu" nějakým způsobem vyřídil-odbyl. A je třeba poctivě říci, že i takoví "exoti", respektive "exotky" se ve mzdové účtárně vyskytovaly, a to ty, které nepily. I to však bylo na pováženou - co když tím chtěly dát najevo, že jim kolektiv nepřirostl k srdci. A to by bylo zlé - v reálném socialismu jsme měli všichni být jedno socialistické tělo, o duchu se nemluvilo, protože socialistický člověk byl přece ateista. A když hrozilo, že by si zaměstnanec mohl na opilou úřednici stěžovat /představte si, že i tenkrát by se někteří takoví neuznalí zaměstnanci našli, a oficiálně se ani v té době na pracovišti pít nemohlo a také se všem tvrdilo, že se nepije/, tak ji posadili za plentu, což byl kus látky, který zakrýval roh kanceláře - šatnu, neboli odložené kabáty a ostatní svršky. A co já nováček? Přizpůsobil jsem se velmi rychle, s pitím v pracovní době jsem neměl žádný problém. Že jsem se nestal alkoholikem možná způsobilo to, že jsem velmi často odpoledne jezdil jako průvodčí, tak jsem to s pitím tolik nepřeháněl, abych nevypadl z vozu (tenkrát jsem jezdil jako průvodčí na starých tramvajích).
S tím jezděním to bylo tak, že průvodčí dost často chyběli, a tak mi do mzdové účtárny velmi často volávali, abych nastoupil na odpolední směnu. A já jsem byl velmi rád, protože jednotvárná práce ve mzdovce mne vůbec nebavila (proč, o tom zase jindy), a tak jsem se honem honem převlékl do uniformy, kterou jsem pro tyto účely měl připravenou "za plentou" a rychle na vůz. A takto mi také volali jednou v pátek, takže rychle za plentu, obléct uniformu, sednout na židli připravenou za plentou pro úkryt před "stranami", obout pracovní střevíce - a již jsem byl připraven. V té rychlosti jsem si onoho nezapomenutelného pátku nevšimnul, že na židli, na kterou jsem si při převlékání a obouvání sedl, měla má mzdová kolegyně paní Jarmila položený nový krásný drahý klobouk. I když v té době jsem byl o nějakých 35 let a 25 kg mladší než dnes, dovedete si jistě představit, jak ten klobouk vypadal, když si jej pak paní Jarmila chtěla nasadit na hlavu. Měl jsem štěstí, že v té době jsem již pronášel obvyklé "přistoupil prosím" někde v oblasti Hrabové Ščučí....
Komentáře
Přehled komentářů
S nostalgií jsem si zavzpomínal na své první působiště v Národním podniku Vítkovice, ke jsem jezdil, jak jinak šalinou. Má svazácká činnost a družba s úřednictvem -ženským, byla vzorná ...
Dalibor
Špiřík
(Marek, 14. 3. 2016 14:22)Velice pěkné a zajímavé. Není nad autentické zážitky ze života,že? Už se těším na další příběhy.
Socialistická družnost
(Dalibor Hynčica, 16. 4. 2016 4:23)